Gadījumi no pieredzes: Izšķirošas nianses darba intervijā (1.daļa)

Darba meklēšana Gadījumi no pieredzes: Izšķirošas nianses darba intervijā (1.daļa)

Gadījumi no pieredzes: Izšķirošas nianses darba intervijā (1.daļa)


Nav noslēpums, ka veiksmīgam rezultātam darba intervijā, nozīmīgs ir pirmais iespaids, ko kandidāts rada darba devējam, tomēr joprojām daudzi darba meklētāji pieļauj kļūdas. Kā apliecina vadošā interneta personāla atlases uzņēmuma CV-Online Latvia aprīlī veiktais pētījums, gandrīz 38% darba devēju kaut reizi atteikumu potenciālajam darbiniekam galvenokārt ir nosūtījuši tieši viņa izskata dēļ. CV-Online Latvia, aptaujājot darba devējus, apzināja gadījumus, kas personāla atlases vadītājiem darba intervijā ir licies nepieņemams, mulsinošs vai traucējošs, tiekoties ar potenciālajam darbiniekam.

Aplūkosim dažus gadījumus no pieredzes, kā kandidāti ierodas uz darba interviju un kā to nevajadzētu darīt. Secinājumus var izdarīt katrs pats.
Izskata dēļ intervija nemaz nesākas

"Manā praksē ir bijis gadījums, kad esmu izraidījusi no sava kabineta pretendentu uz vakantu darba vietu, nemaz neuzsākot interviju. Bija karsta vasaras diena un kandidāts, nenovērtējot to, ka darba intervija tomēr ir nopietns un lietišķs pasākums, bija ieradies šortos, pludmales apavos un bez jebkāda apģērba ķermeņa augšdaļā...", stāsta kāda uzņēmuma pārstāve.

Šis nav vienīgais stāsts no personāla atlases vadītājiem, kad pretendenti viņus ir pārsteiguši ar savu apģērba izvēli.

Neatkarīgi no laika apstākļiem, gadalaika, tomēr ir jāpiedomā par sava vizuālā izskata atbilstību, ja nesanāk sagatavoties savlaicīgi, piemērotu apģērbu vienmēr var paņemt līdzi, jebkurā uzņēmumā ir labierīcības, kur var pārģērbties, atbilstoši sagatavoties darba intervijai, ievērojot lietišķā stila etiķeti.

Labs izskats var nepalīdzēt, slikts - nogremdēt

Runājot par vizuālo tēlu, nākas secināt, ka par spīti pašu kandidātu pozitīvajai pārliecībai par savu izskatu, uz intervijām mēdz ierasties absolūti nepiemērotos tērpos.

"Nereti nākas secināt, ka visbiežāk kandidāti, kuri pretendē uz zemākā līmeņa amatu pozīcijām, nenovērtē pietiekami ārējā izskata nozīmi veiksmīgam intervijas rezultātam. Protams, ja kandidāts nepretendē uz vadītāja pozīciju un viņa amata pienākumos nebūs tikšanās ar klientiem vai sadarbības partneriem, viņam nav nepieciešams ierasties izteikti lietišķā apģērbā, taču jāatceras, ka tas, kādā izskatā kandidāts ieradies uz tikšanos, var runāt arī par viņa attieksmi pret darbu un cieņu pret intervētāju," atzīst CV-Online Latvia personāla atlases projektu vadītājs Kaspars Kotāns.
job

Personāla vadītāji atklāj arī gadījumus, kad kandidātes uz darba interviju ieradušās ļoti apspīlētos krekliņos, caurspīdīgās blūzēs ar izaicinošu dekoltē, īsos svārkos un kleitās, dažādu krāsu un rakstu legingos.

Tomēr par pašu svarīgāko lielākā daļa darba devēju atzīst, lai pretendentam būtu kopts izskats, tīrs un izgludināts apģērbs.

"Reiz kāda kandidāte uz interviju ieradās pēc pamatīgas ballītes - neizgulējusies, ļoti saburzītās drēbēs. Piedāvājām interviju atlikt uz piemērotāku brīdi, taču viņa neizpratnē paraustīja plecus un atbildēja, ka neredz iemeslu, jo esot taču ieradusies," stāsta kāda uzņēmuma personāla vadītāja.

Līdzīgu situāciju atklāj arī kāds cits darba devējs: "Kandidāts izskatījies tā, it kā tikko būtu no gultas izkāpis un atskrējis uz interviju – ar neķemmētiem matiem, saburzītā kreklā un sporta apavos."

"Vērojot uz darba intervijām atnākušos kandidātus, visvairāk pārsteigumus par savu izskatu sagādāja tieši dāmas. Ļoti bieži, ieraugot sievietes, man bija sajūta, ka viņas pilnīgi neizprot, uz kurieni viņas ir ieradušās – daža saposusies kā uz randiņu, cita laikam domā, ka atnākusi uz pikniku pasērst ar draugiem, vēl kādai šķitis, ka darba intervija ir tas pats, kas gājiens uz operu. Vēl jāatzīst, ka ļoti daudzi kandidāti bija pilnīgi nekritiski pret saviem apaviem. Uz modeļiem, kas jau labi sen kā izgājuši no modes, vēl varētu „pievērt acis", ja vien tie ir vismaz sakopti, bet, ja apavi ir tā nonēsāti, ka pat kurpniekam tur vairs nav ko remontēt, tad jādomā jau par paša cilvēka attieksmi pret sevi. Kādai dāmai augstpapēžu kurpju papēži bija nodiluši jau līdz pusei no to oriģinālā augstuma, bet kādam puisim viņa sportisko apavu gumijas zoles bija tik ļoti izdilušas, ka varēja redzēt viņa kailās pēdas," stāsta vīriešu stiliste Agnese Bukovecka.

"Neatkarīgi uz kādu amatu Jūs kandidējat, pirmais iespaids par Jums veidojas izvērtējot Jūs kopumā, Jūsu vizuālais izskats – vienmēr atspoguļo attieksmi pret sevi un cieņu pret apkārt esošajiem, un bieži vien ir situācijas, kad apģērba neveiksmīga, neatbilstoša izvēle par Jums var sniegt pilnīgi pretēju informāciju. Jūsu vizuālais izskats, par Jums kā personību, sniedz informāciju vēl pirms intervijas sākšanās," uzsver imidža dizainere Sandija Sarkane.