1099
Social Media Ads Specialist / Social Media Marketing Manager
SoftGamings | SIA SOCRATES

SoftGamings is a rapidly growing IT company with over 15 years of proven experience. We are seeking talented individuals to join our team due to our expansion and exciting new projects. We go the extra mile to inspire our team members and cultivate a pleasant atmosphere in the office, ensuring that work is both enjoyable and fulfilling.

Today, we're on the lookout for a dynamic individual- a Social Media Ads Specialist / Social Media Marketing Manager, to join our team. In this role, you'll play a crucial part in coordinating and managing various aspects of our social media advertising and marketing strategies. Join our innovative team, where your expertise can contribute significantly to our digital presence and growth!

Responsibilities:
  • Plan and execute impactful advertising campaigns across various platforms (Facebook, LinkedIn, Telegram, Twitter, etc.).
  • Analyze metrics and adjust campaigns to achieve target goals.
  • Discover innovative yet relevant ways to describe the company's products and services, and formulate a content plan in collaboration with colleagues from the Marketing and Product departments.
  • Develop high-quality content (text, images, videos) independently and/or in collaboration with designers, copywriters, photographers, videographers, etc.
  • Devise content distribution strategies and experiment with new promotion and engagement tools.

Requirements:
  • Have 1-3 years of experience in both Social Media Management and targeted advertising, preferably for a B2B product/service.
  • Hold a bachelor's degree in marketing, business administration, linguistics, or a related field.
  • Have proficiency with Facebook Ads Manager, LinkedIn Campaign Manager, Telegram Ads, etc., and a strong understanding of their toolkits.
  • Understand the key metrics of campaign effectiveness and can optimize them accordingly.
  • Proficiency in the English language, at least at a C1 level (fluent spoken and written) is necessary.
  • Possess excellent oral and written skills in Russian languages.

It would be advantageous if you have:
  • A proven track record in the iGaming/tech industry.

What we offer:
  • Full-time position, with a flexible start in the morning.
  • Competitive salary with an annual increment to acknowledge and reward performance.
  • Enjoy fresh fruits, tea, coffee and additional benefits to enhance the work experience.
  •  Experience a professional yet casual and informal atmosphere, fostering collaboration and productivity.
  •  Engage in learning and growth through curated courses available in our online system.

Thank you for expressing your interest in our positions and in our company. Your application will be thoroughly examined by our team. Should we decide to proceed with your application, one of our Recruiters will reach out to you, guiding you through the subsequent steps in the process.

SoftGamings ir strauji augošs IT uzņēmums ar vairāk nekā 15 gadu pieredzi. Sakarā ar paplašināšanos un jauniem aizraujošiem projektiem mēs meklējam talantīgus cilvēkus savai komandai. Mēs augstu vērtējam savus darbiniekus un nodrošinām labvēlīgu vidi, kas veicina izaugsmi un attīstību, kā arī darām visu iespējamo, lai iedvesmotu mūsu komandas locekļus un veicinātu patīkamu atmosfēru birojā, nodrošinot, ka darbs ir patīkams un pilnvērtīgs

Meklējam talantīgu Mārketinga Menedžeri, kurš rūpēsies par mūsu klātbūtni sociālajos medijos un vadīs reklāmas kampaņas. Pievienojieties mūsu inovatīvajai komandai, kur jūsu zināšanas var būtiski veicināt mūsu digitālo klātbūtni un izaugsmi!

Pienākumi:
  • Plānojiet un īstenojiet efektīvas reklāmas kampaņas dažādās platformās (Facebook, LinkedIn, Telegram, Twitter u.c.).
  • Analizējiet metrikas un pielāgojiet kampaņas, lai sasniegtu tās mērķus.
  • Atrastiet nestandarta, bet attiecīgus veidus, kā raksturot uzņēmuma produktus un pakalpojumus un izveidot saturplānu sadarbībā ar kolēģiem no mārketinga un produktu nodaļas.
  • Izstrādājiet augstas kvalitātes saturu (tekstu, attēlus, video) vai sadarbojieties ar dizaineriem, teksta autoriem, fotogrāfiem, videorežisoriem utt.
  • Izstrādājiet saturu izplatīšanas stratēģiju un izpētiet jaunus veicināšanas un iesaistīšanas rīkus.

Prasības:
  • 1-3 gadu pieredze gan sociālo mediju pārvaldībā, gan mērķtiecīgā reklāmā, ideāli piemērota B2B produktiem/pakalpojumiem.
  • Bakalaura grāds mārketingā, biznesa vadībā, valodniecībā vai saistītā jomā.
  • Pieredze ar Facebook Ads Manager, LinkedIn Campaign Manager, Telegram Ads utt. un labas zināšanas par to rīku komplektu.
  • Zināšanas par galvenajiem kampaņas efektivitātes rādītājiem un prasme tos optimizēt.
  • Teicamas angļu un krievu valodas zināšanas mutiski un rakstiski.
  • Priekšrocība būtu pierādīti sasniegumi iGaming/tech nozarē.
  • Nepieciešams vismaz C1 angļu valodas līmenis (brīva mutvārdu komunikācija un rakstītprasme).

Ko mēs piedāvājam:
  • Pilna laika darbs ar elastīgu darba sākumu no rīta.
  • Konkurētspējīga alga ar ikgadēju novērtējumu un atalgojumu par darba rezultātiem.
  • Svaigi augļi, tēja, kafija un papildu priekšrocības, kas uzlabo darba pieredzi.
  • Izbaudiet profesionālu, bet neformālu un ikdienišķu atmosfēru, kas veicina sadarbību un produktivitāti.
  • Iesaistieties mācībās un izaugsmē, izmantojot mūsu tiešsaistes sistēmā pieejamos kursus.

Paldies, ka izrādījāt interesi par mūsu pozīcijām un mūsu uzņēmumu. Jūsu pieteikumu rūpīgi izskatīs mūsu komanda. Ja mēs nolēmām turpināt izskatīt jūsu pieteikumu, viens no mūsu personāla atlases speciālistiem sazināsies ar jums, lai vadītu jūs turpmākajos procesa posmos.
Mēneša bruto algaBruto mēnesī  € 1600 - 2500

Atrašanās vieta

    Rīga, Latvija
    Centrs

Darba veids

  • Pilna slodze

Valodas

  •  Angļu
  •  Krievu
Kontaktpersona
Darina Surmakova
SoftGamings is one of the world's most innovative developers of online gaming platforms and a level 1 provider of ready-made online gaming systems with over 15 years of successful operation in the online gaming industry. The company was founded in Latvia in 2007 and currently operates successfully in the international market.

Our team continues to actively grow and welcomes new colleagues. We value our employees and create conditions for their comfort and development.

SoftGamings ir viens no pasaules inovatīvākajiem tiešsaistes spēļu platformu izstrādātājiem un 1. līmeņa tiešsaistes gatavo spēļu sistēmu piegādātājiem ar vairāk nekā 15 gadiem sekmīgas darbības tiešsaistes spēļu nozarē. Uzņēmums dibināts 2007. gadā Latvijā un šobrīd veiksmīgi darbojas starptautiskajā tirgū.

Mūsu komanda turpina aktīvi augt un pieņemt jaunus kolēģus. Mēs novērtējam savus darbiniekus un radām apstākļus viņu komfortam un attīstībai.

Tev varētu interesēt arī:

Projektu apstrādes komandas vadītājs/-a
Giraffe360 SIA
Rīga
€ 4000 – 5000
Beigu termiņš: 27.04.2024
Reklāmas projektu vadītājs/-a
TVNET GRUPA SIA
Rīga
€ 1327 – 1862
Beigu termiņš: 11.05.2024
Mārketinga automatizācijas speciālists/-e
CV-Online Recruitment
Rīga
€ 2750
Beigu termiņš: 01.05.2024