3317
VPH Latvia SIA
Shopping Center Manager/ Tirdzniecības centra vadītājs/-a

Join the team!
S/C SĀGA is looking for a new colleague who will be responsible for the effective operation of the center in the position of

SHOPPING CENTER MANAGER

Responsibilities
  • Taking care of the shopping center to ensure its successful operation from the point of view of all stakeholders (tenants, visitors, shareholders etc.);
  • Developing and implementing strategic plan to drive foot traffic, increase tenant satisfaction, and enhance overall profitability;
  • Managing leasing activities, including tenant relations, lease negotiations etc. with both existing and potential tenants;
  • Leading a dedicated team to deliver outstanding customer service and maintain high standards throughout the centre.
  • Collaborating with marketing consultant to implement and execute effective promotional campaigns and events to drive engagement and enhance the centre's brand;
  • Maintaining strong relationships with tenants, contractors, vendors, IKEA and local authorities to ensure their requirements, compliance with regulations and uphold safety standards;
  • Monitoring financial performance, and implementing additional income, cost-effective measures to achieve financial objectives.

Requirements
  • Higher education in Business Administration, Retail Management, or related fields;
  • Proven experience of at least 3 years in retail management or similar area, preferably in a shopping centre environment (shopping centre manager experience is not a must);
  • Strong ownership attitude, desire towards making the shopping center a success considering for all stakeholders;
  • Strong leadership skills with the ability to motivate and inspire a diverse team;
  • Excellent communication and interpersonal abilities, with a customer-centric mindset;
  • Strategic thinker with a results-driven approach and a track record of achieving targets;
  • Knowledge of leasing practices, property management, and industry trends;
  • Open-mindedness and drive to find a solution to every problem;
  • Fluent Latvian and very good English language skills are a must; other languages an advantage.

We offer:
  • Work in an international and fast-growing company;
  • Monthly salary: from 4,000 - 5700.00 EUR (gross) depending on qualifications and experience;
  • Additional annual bonus based on meeting KPIs;
  • Health insurance (after successfully completing the probation period);
  • Flat management structure for fast decision making;
  • Friendly and reliable colleagues.

To apply, please send your resume and a cover letter outlining your qualifications and relevant experience in English. Please note that due to the high volume of applications, we will only contact candidates who are selected to proceed to the second stage of the selection process.

Pievienojies komandai!
T/C SĀGA meklē jaunu kolēģi, kurš/-a būs atbildīgs/-a par centra efektīvu darbību amatā

TIRDZNIECĪBAS CENTRA VADĪTĀJS/-A

Pienākumi
  • Rūpēties par tirdzniecības centru, lai nodrošinātu veiksmīgu sadarbību starp visām ieinteresētajām pusēm (nomniekiem, apmeklētājiem, īpašniekiem u.c.);
  • Izstrādāt un īstenot stratēģisku plānu, lai veicinātu SĀGAS apmeklējumu, paaugstinātu īrnieku apmierinātību un uzlabotu kopējo peļņu;
  • Vadīt nomas jautājumus, ieskaitot attiecības ar nomniekiem, nomas sarunas u.c. gan ar esošajiem, gan potenciālajiem nomniekiem;
  • Vadīt komandu, lai nodrošinātu izcilu klientu apkalpošanu un uzturētu augstus standartus visā centrā;
  • Sadarbība ar mārketinga konsultantu, lai īstenotu efektīvas reklāmas kampaņas un pasākumus, lai veicinātu iesaistīšanos un uzlabotu centra zīmolu;
  • Uzturēt labvēlīgas attiecības ar īrniekiem, uzņēmējiem, piegādātājiem, IKEA un vietējām iestādēm, lai nodrošinātu to prasības, atbilstību regulām un ievērotu drošības standartus;
  • Sekot līdzi finanšu sasniegumiem, veicināt papildu ienākumus un izmaksu efektivitātes pasākumus, lai sasniegtu finansiālos mērķus.

Prasības
  • Augstākā izglītība Biznesa vadībā, Īpašumu pārvaldībā vai saistītajās jomās;
  • Pieredze vismaz 3 gadus īpašumu pārvaldē vai līdzīgā jomā, tirdzniecības centra pārvaldīšana tiks uzskatīta par priekšrocību, bet nav obligāta;
  • Griba padarīt SĀGU par veiksmīgu tirdzniecības centru, ņemot vērā visu ieinteresēto pušu vēlmes;
  • Spēcīgas vadības prasmes ar spēju motivēt un iedvesmot komandu;
  • Izcilas komunikācijas prasmes, stratēģiska un uz klientu orientēta domāšana;
  • Zināšanas par nomas praksēm, īpašumu pārvaldību un nozares tendencēm;
  • Proaktivitāte un vēlme risināt problēmas
  • Izcilas latviešu un ļoti labas angļu valodas prasmes ir obligātas; citas valodas tiks uzskatītas par priekšrocība.

Mēs piedāvājam:
  • Darbu starptautiskā un ātri augošā uzņēmumā;
  • Darba algu 4000 - 5700,00 EUR (bruto) atkarībā no kvalifikācijas un pieredzes;
  • Papildu gada bonusus par mērķu (KPI) sasniegšanu;
  • Veselības apdrošināšana (pēc veiksmīgas pārbaudes perioda beigām);
  • Saprotama vadības struktūra, kas palīdz ātrai lēmumu pieņemšanai;Draudzīgus un uzticamus kolēģus.

Lai pieteiktos, lūdzu, sūtiet savu CV un kvalifikācijas aprakstu angļu valodā. Lūdzu, ņemiet vērā, ka sazināsimies tikai ar tiem kandidātiem, kuri tiks atlasīti 2. kārtai.
Mēneša bruto algaBruto mēnesī  € 4000 - 5700

Papildu informācija: from 4,000 – 5700.00 EUR (gross) depending on qualifications and experience

Atrašanās vieta

    Rīga, Latvija

Darba veids

  • Pilna slodze
Kontaktpersona
Airita Olehnoviča, VPH Latvia projektu vadītāja
VPH Latvia ir pasaules līmeņa komerciālā pielietojuma nekustamo īpašumu attīstītājs un pārvaldītājs starptautiskiem un vietējiem nomniekiem visās Baltijas valstīs. VPH Latvia is developer and manager of world-class commercial real estate for international and strong domestic tenants across the Baltic States.

Uzņēmuma mājaslapahttps://www.vph.lt/lv/

Tev varētu interesēt arī:

Pārdošanas daļas vadītājs/-a
Rolling SIA
Latvija
€ 4000
Beigu termiņš: 10.05.2024
Tehniskā IT atbalsta nodaļas vadītājs/-a
CV-Online Recruitment
Rīga
€ 1800
Beigu termiņš: 06.05.2024
Iepirkumu un piegādātāju vadītājs/-a
Rīga
€ 2500 – 4000
Beigu termiņš: 30.05.2024